KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 12713062
*
nr 1271 3062
Bengt Carlberg
(1897-1967), Sverige
Akvarell, Utsikt mot Södermalm, Stockholm. Signerad, daterad -36, ca 32x42 cm
Bengt Carlberg, svensk målare och tecknare född i Nordmaling, Ångermanland 1897, död i Stockholm 1967.
Följerätt
Utrop:
600 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 augusti 2019
kl 20:18:11
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/8 19:06:08
1
100 kr
25/8 22:22:19
2
150 kr
26/8 17:52:25
2
200 kr
26/8 20:13:11
3
Vinnande bud
- Tema
26 aug
Stockholm
På Tema Stockholm den har vi samlat konst med Stockholmsmotiv av konstnärer och formgivare som Louis Bastin, John Carlsson, Svenolov Ehrén, Bengt Elde, Hans-Erik Eriksson, Bengt Fransson, Bert Håge Hä ...
Läs mer om Stockholm
- Konstnär/Designer
Bengt Carlberg
Bengt Carlberg, svensk målare och tecknare född i Nordmaling, Ångermanland 1897, död i Stockholm 1967.
Läs mer om Bengt Carlberg
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller bengt carlberg stockholm svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige utsikt mot södermalm vattenfärg
-
9081 Akvarell
Lee Kanold, daterad - 2000, katt på stol, mm; 69x4..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:29
-
7420 Akvarell
Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition, Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:31
-
7425 Akvarell
Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition. Akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:39
-
9035 Akvarell
Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Signerad, fam..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:57
-
9094 Akvareller
2 st, orientaliska, 48x30 cm, yttermått inklusive ..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:22
-
9099 Bildrulle
Akvarell/Tusch, blomstermotiv med fjärilar, 74x158 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:07
*
Bengt Carlberg
Bengt Carlberg, svensk målare och tecknare född i Nordmaling, Ångermanland 1897, död i Stockholm 1967.
Läs mer om Stockholm
Läs mer om Bengt Carlberg
nr 1271 3062
Bengt Carlberg
(1897-1967), Sverige
Akvarell, Utsikt mot Södermalm, Stockholm. Signerad, daterad -36, ca 32x42 cm
Bengt Carlberg, svensk målare och tecknare född i Nordmaling, Ångermanland 1897, död i Stockholm 1967.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 600 kr |
Såld: | 250 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 26 augusti 2019 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
15/8 19:06:08 | 1 | 100 kr |
25/8 22:22:19 | 2 | 150 kr |
26/8 17:52:25 | 2 | 200 kr |
26/8 20:13:11 | 3 | Vinnande bud |
- Tema
26 aug
Stockholm
PÃ¥ Tema Stockholm den har vi samlat konst med Stockholmsmotiv av konstnärer och formgivare som Louis Bastin, John Carlsson, Svenolov Ehrén, Bengt Elde, Hans-Erik Eriksson, Bengt Fransson, Bert HÃ¥ge Hä ...Läs mer om Stockholm
- Konstnär/Designer
Bengt Carlberg
Bengt Carlberg, svensk mÃ¥lare och tecknare född i Nordmaling, Ã…ngermanland 1897, död i Stockholm 1967.Läs mer om Bengt Carlberg
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller bengt carlberg stockholm svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige utsikt mot södermalm vattenfärg
-
9081 Akvarell
Lee Kanold, daterad - 2000, katt på stol, mm; 69x4..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:29 -
7420 Akvarell
Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition, Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:31 -
7425 Akvarell
Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition. Akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:39
-
9035 Akvarell
Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Signerad, fam..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:57 -
9094 Akvareller
2 st, orientaliska, 48x30 cm, yttermått inklusive ..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:22 -
9099 Bildrulle
Akvarell/Tusch, blomstermotiv med fjärilar, 74x158 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:07